Οι θέσεις των Οικιακών Συσκευών στα Ελληνικά Νοικοκυριά
Έχεις αναρωτηθεί ποτέ χωρίς ποια οικιακή συσκευή θα ήταν η καθημερινότητα σου πιο δύσκολη; Θα μπορούσες, άραγε, να πλένεις όλα τα ρούχα σου στο χέρι; Θα κουραζόσουν σίγουρα περισσότερο αν μετά από κάθε οικογενειακό γεύμα περνούσες είκοσι λεπτά πάνω από το νιπτήρα. Και αν δεν έχεις στεγνωτήριο; Πόσες ώρες σιδερώνεις κάθε εβδομάδα;
Μία από τις πιο δημοφιλείς και φυσικά επείγουσες είναι αυτές που αφορούν τις Οικιακές Συσκευές. Συγκεντρώνοντας πολύτιμες πληροφορίες και αναλύοντας σε βάθος τις ανάγκες των πελατών μας, αποφασίσαμε να διεξάγουμε μία έρευνα ώστε να διαπιστώσουμε ποιες είναι οι συσκευές με τη μεγαλύτερη σημασία για το Ελληνικό Νοικοκυριό.
Οι πιο ευπαθείς Οικιακές Συσκευές, βάσει του αριθμού των καταχωρηθέντων εργασιών στην πλατφόρμας μας, φαίνεται ότι είναι το Πλυντήριο Ρούχων και ακολουθείται από το Ψυγείο. Με μικρή διαφορά ακολουθούν η Κουζίνα και το Πλυντήριο Πιάτων.
Σε απόλυτη ισοβαθμία βρίσκεται και το Στεγνωτήριο, μία οικιακή συσκευή με λιγότερο συχνή χρήση από τις υπόλοιπες. Και ενώ για το φούρνο, το πλυντήριο πιάτων και το στεγνωτήριο υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές, χωρίς ψυγείο ή πλυντήριο ρούχων η ζωή γίνεται πολύ πιο δύσκολη.
Αυτό αποδεικνύεται και στο δεύτερο σκέλος της έρευνας, όπου φανερώνεται η επιτακτικότητα της ανάγκης επισκευής για κάθε οικιακή συσκευή, όπου οι τρεις τελευταίες οικιακές συσκευές βρίσκονται και πάλι σε δεύτερη μοίρα.